ÇİYAN
 
 Çıyan haşeresi genelde 5 cm uzunluğundadır. Ancak 10 ile 15 cm büyüklüğüne kadar büyüyen çıyan haşereleri görülebilmektedir. Çıyan haşeresi türüne göre turuncu, kahverengi ya da turuncu renkte olabilir. Çıyan haşeresinin 17 çift anteni bulunmaktadır. Çıyan haşeresi oldukça zehirli bir haşeredir. Çıyan haşeresi genelde bina çevrelerinde görülür. Çıyanlar gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık alanlarında, taş altlarında, çalılıklarda, çimen içlerinde, deliklerde yaşamlarını sürdürürler.

Çıyanlar ev içlerine de girebilirler. Çıyanlar terlik ya da ayakkabı içlerine, yatak içlerine, kıyafetlerimizin içlerine girerler. O eşyaları kullanmaya kalktığımızda bizi sokarlar. Çıyanların ısırdığı yerde bir birine benzeyen iki koyu renkte iz görülür. Çıyan sokmalarında zehirlenme meydana gelir. Çıyanın soktuğu alanda mütiş bir ağrı ve çok kötü morarmalar meydana gelir. Çıyan ısırmalarında örümcek ısırmalarındaki belirtilerin çoğu görülür.

Çıyanlar rutubetli mekanlarda faaliyet gösterir ve ürerler. Çıyanlar yırtıcı haşerelerdir. Çıyanlar gıda ihtiyaçlarını böcek ve örümceklerle karşılarlar. Çıyanlar genellikle geceleri beslenirler. Çıyan haşeresi ve kırkayak böceği genelde birbirine benzetilir. Ancak çıyan haşeresi kırkayaktan farklı fiziksel özellik taşır. Çıyan haşeresinin bir çift ayağı vardır. Kırkayakların ise iki çift ayakları vardır. Çıyanlar çok uzun ayaklarıyla bilinirler.

ÇİYAN İLAÇLAMA
Çiyan İlaçlama

Çiyan insanlar için tehlikeli bir canlı olması sebebiyle evinizin herhangi bir bölümünde ortaya çıkması üremesi halinde sizlere zarar verebilir. Vakit kaybetmeden çiyan ilaçlama sektöründe faaliyet gösteren profesyonel bir firmadan yardım almalısınız. İnsanlara zarar vermesi sebebiyle kurtulunması gereken problemler arasındadır. Bireysel önlemler maalesef bu haşere türünü ortadan kaldırmamaktadır. Haşere türünün insan sağlığı açısından zararlı olması sebebiyle evin herhangi bir yerinde çıkması halinde hemen önlem alınmalıdır. Önlem alma noktasında tarım ilaçları bu soruna çözüm getirmemektedir. Çok hızlı üreyen ve yumurtalar ile çoğalan bir tür olması sebebiyle evinizde bir anda çoğalabilirler.

Evinizin belli noktalarından görmeniz halinde hemen bir ilaçlama firmasından yardım istemeli, bu konudaki önlemlerinizi almalısınız. Aksi takdirde durum müdahale edilemez bir hal alır ve büyük bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. İlaçlama firması olarak yardım alacağınız firmanın sağlık bakanlığı onaylı olmasına ve bu konuda uzman olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. ​

Çiyan ile mücadele etmek için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlanmalı. Çiyan ilaçlamada dikkat edilmesi gereken konular var. Kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalı, ilaçlar konusun da uzman yasal firmalar aranılarak bu iş üstesinden gelinir. Konusunda uzman, işini bilen, ilaçlamaya hakim personelimiz ile daima yanındayız.