GÜMÜŞ BÖCEĞİ

Gümüşçün ya da gümüşçül olarak da bilinen gümüş böceği adını, renginin gümüşe benzemesinden ve gümüş gibi parlak olmasından alır. Boyları ve renkleri türüne ve yaşadığı bölgeye göre değişse de boyları 1 ile 3 santimetre arasındadır ve renkleri gümüş tonlarındadır. Derileri katmanlıdır ve kuyruk kısmında üç adet çıkıntısı vardır. Baş kısmında ise bir çift antene sahiptirler ve bu antenler sayesinde algıları oldukça kuvvetlidir.Gümüş böceği besin olarak insan ve hayvan kanı kullanmaz bu bakımdan gümüş böceği insanı ısırması gibi bir şey söz konusu değildir. Gümüş böcekleri bu konuda birçok haşere türlerinden masum böceklerdir. Gümüş böcekleri evlerde banyo, lavabo, mutfak ve pis su atık boruları etrafında ve nemli tüm alanlarda yuvalanırlar. Gümüş böcekleri evlerin her tarafında rahatlıkla dolaşıp beslenirler. 

GÜMÜŞ BÖCEĞİ ZARARLARI
Gümüş böceği insanların eşyalarına ve insanın kendisine direk zarar veren haşeredir. Gümüş böcekleri evdeki, ofisteki, mağazalardaki kâğıt, naylon, pamuk, kumaş, gibi maddeleri yerken aynı zamanda evdeki tüm tahıl çeşitlerini de yiyerek besinlerimize de zarar verirler. Yiyeceklere ve yaşam alanlarına bıraktıkları dışkıları ile insanlara hastalık bulaştırırlar. Gümüş böcekleri evlerdeki üst baş, mobilya, duvar kâğıtlarına zarar verdikleri gibi dış ortamdaki tahıl depolarında, kumaş fabrikalarında, kâğıt fabrikalarında, büfelerde, fırınlarda ve lokantalarda sıkça rastlanan haşerelerdendir.


 
 
GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLAÇLAMA
Gümüş böcekleri ile mücadele mutlaka ilaçlama ile olmalı. Gümüş böcekleri ile bireysel mücadele diğer bireysel haşere ilaçlamalarında olduğu yetersiz kalmaktadır. Gümüş böcekleri bulunan ortamlarda ilaçlama şarttır. çünkü gümüşçün her defada 100’ün üzerinde yumurta bırakır bu bakımdan erken müdahale edilmezse evlerimizi gümüş böcekleri sarar. Gümüş böceği ilaçlaması için kesinlikle dışardan farklı ilaçlar alınıp bireysel ilaçlama yapılmamalı. Bu durumda kendinize, sevdiklerinize ve çevrede yaşayan canlılara zarar vermiş olursunuz. ​

Gümüş böceği ile mücadele etmek için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlanmalı. Gümüş böceği ilaçlamada dikkat edilmesi gereken konular var. Kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalı, ilaçlar konusun da uzman yasal firmalar aranılarak bu iş üstesinden gelinir. Konusunda uzman, işini bilen, ilaçlamaya hakim personelimiz ile daima yanındayız.