PİRE İLAÇLAMA

Pire haşeresinin boyutu 2 ile 4 mm dir. Pire haşeresinin rengi siyah veya kızılımsı kahverengidir. Pireler yassı yapıları sayesinde hayvanların tüylerinin arasına kolayca yer alırlar ve rahatlıkla hareket ederler. Pire haşeresi çabuk çoğalma özelliğine sahiptir. Birkaç pire kısa sürede üreme yaparak yaşadığımız mekanları sarabilir. Evlere pire haşeresi daha çok beslediğimiz kedi veya köpeklerle taşınır.

Pirelerin yassı bir yapıları vardır. Pireler katlı yapıya sahip olup altı bacaklıdırlar. Pirelerin vücutları kıllıdır. Pireler sıçrama özelliğine sahiptirler. Pireler dikey 20 cm yatay olarak da 40 cm sıçrama özelliğine sahiptirler. Pireler kısa sürede popilasyon oluşturabilirler. Pire haşeresi yumurtlayarak çoğalır Pireler haftada 2 bin adet yavru yapabilmektedir. Pireler yumurtalarını toz, toprak içerisine veya zeminlerin üzerine dağınık olarak bırakırlar. Pire yumurtaları 8 ya da 10 gün içerisinde olgun hale gelir. Mekanın ısısı iyiyse. Eğer mekanın ısısı iyi değilse bu süre 80 ya da 90 güne kadar uzayabilir .Dişi pire 18 yumurta bırakabilir. Pire haşeresi yumurtlamak için kana ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle pireler canlılara ve insanlara hemen saldırırlar. Bu nedenle pireler yaşadığımız mekanlara çok çabuk taşınırlar. Pireler kan emerek beslendikleri için vücutta ısırık izleri oluşur. Pireler en çok hayvanların dinlenme alanlarında ürerler. Pireler tifüs ve veba hastalıklarını taşırlar.

Pire Nasıl Anlaşılır ?
Pire Çok hızlı ve çok küçük olduğundan gözle göremezsiniz , ancak elinizde ve ayak bileklerinizde oluşan kızarıklıklardan anlayabilirsiniz.

Pire Nasıl Yok Edilir ?
Pirenin yok  edilmesi için son derece titiz bir şekilde evinizi ilaçlamalı veya ilaçlatmalısınız.Bunu sebebi ise pirenin bulunduğu ortama çok fazla sayıda yumurta bırakmasıdır , titiz ve temiz bir ilaçlama yapılmaması halinde pireler tekrar ortaya çıkabilir.
Pire Çoğunlukla Nerelerde Bulunur ?
Pire genellikle halı dipleri,pamuklu yüzeylerde ve tozlu oramlarda bulunur.Buralara dikkat etmelisiniz çünkü pirenin taşıdığı parazit ve virüs sayısı çoktur.