UYUZ BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Deri böceği adından da anlaşıldığı gibi deri ve hayvansal gıdalar ile beslenen bir böcek türüdür. Deri böceği bulunduğu ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıdadır. İnsan ve hayvanların yaşadığı her yerde rahatlıkla yaşar. Deri böceği sıcağı seven bir böcek türü olup dünyanın tüm sıcak ülkelerinde bulunur. Genel olarak deri böceğine baktığımızda boyu 8 – 12mm kadardır. Deri böceğinin bedeninin üstünde kanatları vardır ve kanatları sanki pamuksu bir yapıdadır. Sıcak havalarda aktif olan bu böcekler insan ve hayvanların yaşadığı alanlara akın ederler. Deri böceğinin alt kısmında toplamda 6 ayağı vardır ve çok hızlı hareket ederler.

Deri böceği insan ve hayvandan kan emmez. Bu bakımdan insan ve hayvanları sokmaz ve ısırmaz. Deri böceği evdeki deri eşyaları, yün, kıl, ipek, kürk ve benzeri maddelerden oluşan her türlü maddeleri kemirirler. Yani hayvansal üründen oluşan bütün eşyaları kemirerek yediği gibi hayvansal diğer besin maddelerini de yerler.
BELİRTİLERİ

Uyuz  hastalığı genelde gece  kaşıntılar  ortaya  çıkar  . Bu  hastalık  insanların  uykusuzluğa neden  olabiliyor.Gündüzleri  ise dayanılması  daha  zor  bir  kaşıntı  görülebilir .Bu  hastalık  vücudun  kaşınma yara  gibi  kötü  etkenleri vardı .Uyuz böceğinin en çok el parmaklarının araları, bilekler, kolların iç kısımları, genital bölge, karnın alt kısmı, kalçalar ve bacaklara yerleştiği görülür.Ufak  bebek  bulunan  yerlerde tüm  deri  yüzeyinde uyuz  görülebilir

BULAŞMA 

Uygun şartlarda uyuz  böceği  olduğunda  yayılma riski ve bulaşıcı bir  hastalıktır .Bulaşma kaynağı  olarak  uyuz  böceği  bulaşmış  insanlardır .Cinsel  temasla  bulaşan hastalıklar  arasında  kabul  etmese de  uyuz  böceği cinsel  temas çok  yakındır.Sıkça  bu  hastalık bebek  ve çocuklarda  görülme  oranı  fazladır.Uyuz  olan  bir  insan aile  bireyine kolaylıkla  hastalık bulaşır .Vücudun  temas etmesiyle en  kolay  uyuz  hastalığı bulaşmasına  sebep olur.

TEDAVİ

Uyuzdan;reçeteyle yazılan %5 lik permetrin kremiyle uygulanan tedavi sonucu kolay ve çabuk bir şekilde kurtulunabilir.Bu krem yatarken tüm vücut derisine sürülür ve ertesi günün sabahı yıkanır.Kremin serin yerde muhafaza edilmesi, kuru cilde sürülmesi ve ciltte 8-14 saat kalması tavsiye edilir.Tedaviden sonra yeni belirtiler ortaya çıkarsa bir hafta aradan sonra ikinci bir tedavi daha önerilebilir.

Bir başka tedavi ise %1’lik lindane’dir.Lindane; bebeklerde, küçük çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda, felçli kişilerde ve diğer nörolojik hastalıkları olan kişilerde kullanılmamalıdır.grup veya aile içindeki her birey kaşıntı olsun veya olmasın tedavi edilmelidir.Risk altında bulunan toplumun hepsi, bir uyuz salgınını engellemek açısından tedavi edilebilir.Bir ailede bulunan bütün bireyler eş zamanlı olarak tedavi edilmelidir.Toplu olarak ortaya çıkan uyuz vakaları sık denetlemelerle kontrol altına alınabilir.En etkili yol ise bütün hastaları ve personeli aynı anda tedavi etmektir.Tedaviye başlamak için en kısa sürede bir dermatoloğa görünün. Unutmayın;parazitlerden ne kadar rahatsız olursanız olun, uyuz sizin kişisel temizliğinizin bir yansıması değildir.Elbiselerinizi, yatak örtülerini ve havluları sıcak suda yıkayın ve makineyle kurutup kızgın ütüden geçirin.Bütün evi elektrikli süpürgeyle temizleyin ve torbasını güvenli bir yere atın.